Uverejnené

Ukončenie bezplatnej podpory a vývoja pre free plugin SuperFaktúra

Po viac ako troch rokoch vývoja a supportovania free pluginu SuperFaktúra sme sa rozhodli, že ukončíme bezplatnú podporu a vývoj tejto free verzie pluginu. A to minimálne do doby, kým nenájdeme udržateľný ekonomický model pre prepojenie WooCommerce a služby SuperFaktúra. K tomuto rozhodnutiu nás viedli viaceré dôvody.

Čas odpovede a riešenia požiadaviek

Vo Webikone sa venujeme tvorbe profesionálnych riešení pre WordPress a WooCommerce. Kladieme dôraz na funkčnosť našich riešení a na kvalitný support, ktorý k nim poskytujeme. Ku kvalitnému supportu podľa nás patrí aj to, že na väčšinu požiadaviek reagujeme v priebehu jedného pracovného dňa. Okrem pluginu SuperFaktura máme povinnosti voči našim platiacim zákazníkom. Požiadavky ohľadom pluginu SuperFaktúry mali vždy nižšiu prioritu, čo ľudia väčšinou chápali, no častokrát sa stávalo, že riešenie týchto požiadaviek sme odkladali na čas, kedy budeme mať menej projektov, čo v niektorých prípadoch znamenalo čakať týždne a niekedy aj mesiace. Tak si nepredstavujeme kvalitnú podporu pre pluginy. V takom prípade sme sa rozhodli, že radšej žiaden support sľubovať nebudeme.

Stratový “biznis”

Plugin SuperFaktúra sme pôvodne vytvorili pre seba a aj pre to, že sa nám služba SuperFaktúra.sk páči. Dostali sme na oplátku službu SuperFaktúra zdarma. Náš predpoklad bol, že v plugine bude stačiť základná funkcionalita, ktorá by stačila pre naše potreby. Ale keďže počet používateľov pluginu sa za tie tri roky zostonásobil, tak aj množstvo požiadaviek na support a ďalší vývoj postupne pribúdalo. Na začiatku sme predpokladali, že na vývoj pluginu bude stačiť pár dní. Nakoniec sme vývojom a supportom pluginu strávili niekoľko stoviek hodín: programovaním, testovaním a komunikáciou (s používateľmi pluginu a s prevádkovateľmi portálu SuperFaktura.sk). Ak by nás to nebavilo, tak to nerobíme, no všetko sme robili bezplatne.

Skúšali sme, či používatelia vývoj pluginu nepodporia dobrovoľne, no zatiaľ prispel iba jeden čiastkou 30€, takže tadiaľto cesta neviedla. V diskusii so SuperFaktúrou sme ešte skúsili hľadať riešenie v tom, či by na support a vývoj nemohli priespievať oni, no v aktuánom nastavení cien a affiliate programu, ktorý majú, nenašli priestor pre takúto možnosť.

Ponúkať bezplatný plugin má zmysel v prípade, ak máte zároveň aj premium plugin/službu, ktorá na vývoj a support toho free pluginu “zarobí”. V prípade služby SuperFaktúra túto prémiovú (rozumej platenú) službu už poskytuje SuperFaktura.sk. Rozmýšľali sme aj o vytvorení platenej verzie pluginu SuperFaktúra, no k tomu, aby to ekonomicky dávalo zmysel, by musel ten plugin stáť aspoň 50€ ročne (pri desiatkách platiacich zákazníkov). Predstavitelia SuperFaktúry si však nemysleli, že by boli ich zákazníci ochotní zaň platiť. Vytvorenie platenej verzie pluginu SuperFaktúra do budúcnosti nevylučujeme ak by sa našiel dostatok ľudí, ktorí by boli ochotní platiť za podporu a ďalší vývoj pluginu.

Ak by ste mali záujem o platenú podporu alebo úpravu pluginu SuperFaktúra, môžete nám napísať na [email protected] a spravíme Vám cenovú ponuku.

Dohoda zo SuperFaktúrou

Všetko toto sme samozrejme komunikovali s prevádzkovateľmi SuperFaktúry, s ktorými sme počas tých rokov v aktívnom kontakte. Z diskusie vyplynulo, že bude najrozumnejšie, keď nateraz ukončíme oficiálnu bezplatnú podporu a vývoj pre plugin. Používatelia budú o tom informovaní, a tým pádom budú aj nastavené ich očakávania. Najväčšia smena je v tom, že doteraz sme ručili za to, že plugin bude fungovať aj keď sa niečo zmení vo WooCommerce, odteraz túto záruku pre plugin SuperFaktúra už poskytovať nebudeme.

Plugin SupeFaktúra funguje aj naďalej. Vyvíjali sme ho a je distribuovaný ako slobodný softvér (open-source), ktorým aj naďalej zostáva. Našim cieľom bolo, aby plugin pomohol, čo najviac ľuďom. Ktokoľvek ho môže slobodne používať a upravovať. Ako všetky pluginy na WordPress.org, aj plugin SuperFaktúra môžu a pravdepodobne budú supportovať ľudia z komunity (kam samozrejme patríme aj my aj) vo svojom voľnom čase na https://wordpress.org/support/plugin/woocommerce-superfaktura.